Klikając przycisk “wyślij” wyrażasz zgodę na kontakt telefoniczny w celu przedstawienia oferty marketingowej przez 4Life Direct Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-805), ul. Chmielna 132/134.
kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszą polityką prywatności
kliknij tutaj, aby zapoznać się z klauzulą informacyjną


Klikając przycisk “wyślij” wyrażasz zgodę na kontakt telefoniczny w celu przedstawienia oferty marketingowej przez 4Life Direct Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-805), ul. Chmielna 132/134.
kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszą polityką prywatności
kliknij tutaj, aby zapoznać się z klauzulą informacyjną

10 wskazówek jak być bezpiecznym w czasie podróży

Uważaj na siebie podczas podróży

Jako, że od Świąt Wielkanocnych dzieli nas jedynie kilka dni, prawdopodobnie masz już dla siebie i swoich bliskich świąteczne plany, które wymagają krótszej lub dłuższej podróży.   Z uwagi na wzmożony ruch samochodowy oraz w środkach transportu publicznego w tym czasie, ważne jest by zaplanować wyjazd z odpowiednim wyprzedzeniem i podjąć odpowiednie środki ostrożności aby mieć pewność, że Ty i Twoja rodzina będziecie tak bezpieczni jak to tylko możliwe.

Dlatego też zamieściliśmy poniżej kilka przydatnych wskazówek i informacji, które pomogą Ci w tym by Twój rodzinny wyjazd przebiegał tak bezproblemowo jak to tylko możliwe , a  członkowie Twojej rodziny byli bezpieczni przez cały czas trwania podróży.

Podróż samochodem

Jeżeli zaplanowałeś wielkanocny wyjazd w tym roku i masz zamiar podróżować samochodem powinieneś pamiętać o tym by najpierw wykonać pewne czynności i przeprowadzić przeglądy.  Jest to zalecane zawsze przed wyruszeniem w podróż, a szczególnie w czasie takim jak święta, gdy liczba pojazdów na drogach jest znacznie wyższa.

Skorzystaj ze wskazówek umieszczonych przez nas poniżej aby mieć pewność, że Twoja podróż będzie bezpieczna, a Ty będziesz przygotowany na ewentualne przykre niespodzianki:

1. Zaplanuj z góry swoją trasę 

Abyś podczas podróży samochodem mógł się skupić na jeździe niezbędne jest sprawdzenie trasy podróży wcześniej, by podczas jazdy nie podejmować w ostatniej chwili pospiesznych i nieprzemyślanych decyzji – może to bowiem stać się przyczyną wypadku.
Szczególnie w takim okresie jak Święta Wielkanocne, gdy wyruszasz w mniej znane sobie rejony, mierząc się z nieznanymi drogami, ważne jest aby z góry zaplanować swoją trasę , abyś nie musiał w ostatniej chwili podejmować szybkich i niespodziewanych decyzji, które mogą zaskoczyć innych kierowców i zwiększyć ryzyko udziału w wypadku.

2. Rób przerwy podczas podróży

Jako, że Wielkanoc to wyjątkowy czas w roku, wiele rodzin przebywa znacznie większe odległości niż zwykle by spędzić święta z innymi członkami swoich rodzin lub przyjaciółmi. Bardzo ważne jest jednak to by nie prowadzić auta zbyt długo, pokonując zbyt duże odległości bez robienia sobie odpowiedniej przerwy.
Ogólna zasada jest taka, że nie należy prowadzić dłużej niż przez 3 godziny bez postoju pozwalającego na odpoczynek i zniwelowanie efektów zbyt długiego prowadzenia auta, takich jak zmęczenie i trudności z koncentracją.

To bardzo ważne by nie forsować się aby ukończyć podróż szybciej. Jeżeli czujesz się śpiący lub zmęczony wysiądź z samochodu i zaczerpnij świeżego powietrza. Bardzo wiele wypadków ma miejsce dlatego, że kierowcy nie reagują odpowiednio gdy zaczynają odczuwać efekty podróży dłuższej niż zwykle – zrób wszystko by nie wpaść w tę pułapkę  w czasie tegorocznych Świąt!\\

3. Zrób odpowiedni przegląd swojego samochodu

Bez względu na rodzaj pojazdu, którym będziesz podróżował, ważne jest by poddać go odpowiednim kontrolom i naprawom przed wyruszeniem w długą podróż. Wszystko po to, by upewnić się, że jest się tak bezpiecznym jak to tylko możliwe oraz by zmniejszyć prawdopodobieństwo przerwania podróży w wyniku usterki lub awarii samochodu w czasie jazdy.

Skorzystaj z rady czołowych stowarzyszeń motoryzacyjnych i upewnij się, że poddałeś kontroli wszystkie kluczowe obszary swojego samochodu przed wyruszeniem w podróż, zwracając szczególną uwagę na ciśnienie w oponach, poziomy wody, oleju i płynu do spryskiwaczy oraz światła. Upewnij się też czy masz w samochodzie odpowiedni przybornik z narzędziami abyś mógł samodzielnie dokonać drobnych napraw gdyby coś poszło źle.

4. Dobrze się wyśpij

Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez urząd ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego (National Highway Traffic Safety Administration) prowadzenie pojazdu gdy jest się sennym jest przyczyną ponad 100 000 wypadków rocznie, zatem całonocny sen jest  niezbędny przed długą podróżą by mieć pewność, że jest się wypoczętym i skoncentrowanym. Jeżeli masz taką możliwość to pozwól innemu członkowi swojej rodziny prowadzić jak tylko poczujesz pierwsze oznaki senności. Dzieląc się obowiązkami kierowcy podczas podróży zwiększacie poziom Waszego bezpieczeństwa.

5. Mądrze spakuj swój samochód

Jadąc na rodzinną wycieczkę, nawet taką trwającą tylko kilka świątecznych dni, będziesz zaskoczony ilością rzeczy, która okaże się niezbędna do wzięcia ze sobą. Musisz być jednak ostrożny by nie przeładować samochodu lub nie rozmieścić ciężaru nierównomiernie, grozi to bowiem utratą stabilności samochodu i może uniemożliwić jego dobre prowadzenie, w przypadku gdyby konieczne okazało się wykonanie szybkiego manewru na drodze w celu uniknięcia kolizji.  Zaleca się by podróżować z jak najmniejszą ilością bagażu i dobrze jest zastanowić się czy naprawdę potrzebuje się podczas wielkanocnego wyjazdu wszystkich spakowanych rzeczy.

Podróż środkami transportu publicznego

6. Planuj z wyprzedzeniem

Aby zminimalizować prawdopodobieństwo udziału w wypadku podczas podróży środkami transportu publicznego ważne jest by zaplanować podróż z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że nie będzie trzeba się spieszyć na ostatnią chwilę by zdążyć na autobus lub pociąg, co może być przyczyną wypadku, którego można było uniknąć.
Możesz skorzystać z wirtualnego planowania trasy, aby upewnić się, że dokładnie wiesz gdzie i kiedy masz przesiadkę. Zawsze też planuj podroż tak by mieć dużo czasu na dotarcie do jej kolejnego etapu, by uniknąć pospiechu i niepotrzebnej paniki, które mogą przyczynić się do wypadku.

7.  Przemyśl godziny, w których będziesz podróżował

Aby bezpiecznie podróżować środkami transportu publicznego warto zastanowić się nad tym w jakich godzinach będziesz kończył każdy etap swojej podróży, bowiem wiele stacji i węzłów przesiadkowych jest bardzo zatłoczonych w godzinach szczytu, a przeludnienie często zwiększa ryzyko wystąpienia wypadku lub innego nieszczęścia. Jeżeli jest to możliwe i nie koliduje znacząco z planem Twojego świątecznego urlopu, pomyśl o zaplanowaniu swojej podróży w taki sposób by pojawiać się w miejscach będących komunikacyjnym wąskim gardłem poza godzinami szczytu. Pomyśl tez o tym jakie problemy i niebezpieczeństwa mogą spotkać Ciebie i Twoją rodzinę podczas podróży i podejmij odpowiednie kroki by im przeciwdziałać.

8. Bądź świadomy tego jakie wypadki zdarzają się najczęściej 

Wypadków w środkach transportu publicznego często można uniknąć jeżeli jest się świadomym tego jakie ich rodzaje zdarzają się najczęściej. Dzięki temu będziesz wiedział na co zwracać uwagę i zawczasu będziesz mógł obrać odpowiednią strategię działania by zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo podczas podróży.
Warto pomyśleć o tym, że na przykład w autobusach jedną z najważniejszych rzeczy, których należy się obawiać są urazy szyjnego odcinka kręgosłupa. Zwykle bowiem nie ma w nich pasów bezpieczeństwa i jeśli autobus bierze udział w wypadku prawdopodobieństwo doznania urazu kręgosłupa szyjnego jest bardzo wysokie.

W pociągach spotykamy się natomiast z innym zestawem problemów z uwagi na znacznie wyższą prędkość z jaką się nimi podróżuje. W pociągu kluczową sprawą jest to by upewnić się, że wszystkie bagaże są odpowiednio przymocowane, aby w przypadku kolizji z dużą prędkością nie latały one po wagonie.  Najczęściej spotykanymi urazami w przypadku kolizji podczas podróży pociągiem są złamania kości i urazy głowy, przyjrzyj się zatem temu jak Twoi bliscy są usadowieni i co znajduje się bezpośrednio wokół nich, zwracając szczególną uwagę na przedmioty z ostrymi krawędziami lub takie o twardej powierzchni, które mogłyby spowodować uraz w przypadku zderzenia z nimi.

9. Obserwuj otoczenie

Jedną z najważniejszych różnic między podróżą środkami transportu publicznego a podróżą własnym samochodem jest to, że korzystając z transportu publicznego nie masz tego luksusu jakim jest możliwość przeprowadzenia przeglądu lub naprawy pojazdu przed podróżą – oznacza to, że musisz polegać na innych ludziach w kwestii bezpieczeństwa Twojego i Twojej rodziny.

Mając to na uwadze bądź bardzo czujny gdy wsiadasz do wybranego przez Ciebie środka komunikacji i zajmując swoje miejsce sprawdź czy wszystko wokół działa i nie stanowi  zagrożenia. Upewnij się, że nie ma wokół Ciebie połamanych siedzeń, o które ktoś mógłby się skaleczyć, rozlanego jedzenia lub picia, na których można by się było poślizgnąć lub stłuczonych albo źle naprawionych szyb lub innych sprzętów i elementów wyposażenia, które mogłyby stanowić problem.

10. Upewnij się, że jesteś odpowiednio przygotowany gdyby jednak coś się stało

Nawet jeśli podejmiesz wszelkie środki ostrożności, które mają zapewnić Tobie i Twojej rodzinie bezpieczeństwo podczas świątecznego urlopu, istnieje prawdopodobieństwo, że  wypadek i tak się wydarzy i nie da się go uniknąć.  Ważne jest jednak to by być na to przygotowanym i zapewnić sobie odpowiednią ochronę na wszelki wypadek. Dobrym pomysłem jest noszenie cały czas przy sobie podstawowej apteczki z środkami do pierwszej pomocy, aby w razie wypadku można jej było udzielić najszybciej jak to możliwe. Warto jednak pomyśleć również nad długofalowymi skutkami  wypadku zarówno dla Ciebie jak i Twojej rodziny.

Ilekroć podróżujesz w nieznane okolice ryzyko wypadku lub urazów jest zawsze zwiększone – oznacza to, że rozsądnie byłoby zastanowić się nad tym co byś zrobił gdybyś uległ poważnemu wypadkowi podczas podróży i nie mógłbyś pracować przez dłuższy czas. Aby być w pełni przygotowanym, bez względu na to co wydarzy się podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych, warto byś rozważył zakup ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, które chroniłoby Ciebie i Twoją rodzinę gdyby takowy się zdarzył.

Zaletą posiadania takiego ubezpieczenia w czasie wzmożonego podróżowania jest to, ze zakłada ono wypłatę sumy ubezpieczenia gdyby śmierć osoby ubezpieczonej nastąpiła w wyniku nieszczęśliwego wypadku, w tym wypadku komunikacyjnego. Oznacza to, że takie ubezpieczenie stanowi idealną ochronę dla Twojej rodziny w czasie gdy jesteś bardziej narażony na udział w wypadku drogowym.  Ubezpieczenie Ochrona Wypadkowa jest dostarczane przez Red Sands Insurance Company (Europe) Limited. Dowiedz się więcej o tym ubezpieczeniu odwiedzając naszą stronę internetową dedykowaną temu produktowi, gdzie możesz również poprosić o ofertę cenową.