Klikając przycisk “wyślij” wyrażasz zgodę na kontakt telefoniczny w celu przedstawienia oferty marketingowej przez 4Life Direct Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-805), ul. Chmielna 132/134.
kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszą polityką prywatności
kliknij tutaj, aby zapoznać się z klauzulą informacyjną


Klikając przycisk “wyślij” wyrażasz zgodę na kontakt telefoniczny w celu przedstawienia oferty marketingowej przez 4Life Direct Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-805), ul. Chmielna 132/134.
kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszą polityką prywatności
kliknij tutaj, aby zapoznać się z klauzulą informacyjną

6 lipca to Międzynarodowy Dzień Pocałunku

para pocałunek

Jest to zatem idealna wymówka by porwać swoją drugą połówkę w ramiona i ucałować. A jak ten dzień obchodzą ludzie w innych zakątkach świata? Oto kilka interesujących faktów na temat tego jak pocałunki postrzegane są wśród osób z różnych kręgów kulturowych.

 

  • W kulturze zachodniej pocałunek jest powszechnym gestem służącym powitaniu, a czasem jest on wręcz oczekiwany. We wszystkich kulturach ludzie witają się by pokazać, że kogoś znają, lubią i szanują. W zależności od okazji oraz kręgu kulturowego powitanie może przybierać formę podania sobie dłoni, uścisku, ukłonu, skinienia głową, potarcia się nosami, pocałunku w usta z ustami zamkniętymi lub pocałunku albo pocałunków w policzek. Całowanie w policzek jest najbardziej popularne w Europie, Ameryce Łacińskiej, jak również jest standardową formą powitania w Europie Łacińskiej.
  • Mimo, że pocałunki w policzek są popularną formą powitania w rożnych kręgach kulturowych mieszkańcy każdego kraju mają swój unikalny sposób całowania.
  • W Słowenii, Serbii, Macedonii, Czarnogórze, Rosji, Holandii, Szwajcarii, Polsce, Libanie i Egipcie zwyczajowy jest trzykrotny pocałunek w jeden i drugi policzek naprzemiennie.
  • Włosi i Węgrzy witając się całują się dwa razy a w Meksyku i Belgii obowiązuje jeden pocałunek.
  • W Ekwadorze kobiety całują się wyłącznie w prawy policzek, a w Omanie nie dziwi zwyczaj, że mężczyźni całują się w nosy po tym jak uścisną sobie dłonie.
  • W kulturze francuskiej liczba pocałunków zmienia się w zależności od regionu kraju. Dwa pocałunki są najbardziej powszechne w całej Francji, ale w Prowansji oddaje się trzy pocałunki, a w Nantes aż cztery.
  • Szybki pocałunek w zamknięte usta to popularna forma powitania w niektórych rejonach zachodniej kultury, takich jak RPA i Australia, szczególnie na terenach rolniczych.
  • W Wietnamie pocałunki między małżonkami wymienia się jedynie na osobności. W Chinach i w Japonii obowiązuje podobny kodeks zachowania.

 

Współcześni antropolodzy uważają, że pocałunki wyewoluowały od „pocałunków eskimoskich”, które w praktyce oznaczają pocieranie się nosami by wzajemnie poczuć swoje oddechy. Ta forma powitania jest również praktykowana wśród mieszkańców wysp Pacyfiku, co pozwala ukuć teorię, że całowanie się to w rzeczywistości sprawdzanie zapachu drugiej osoby by sprawdzić wzajemne dopasowanie!

Bez względu na to w jaki sposób zamierzacie uczcić dzisiejszy dzień, życzymy Wam  wesołego Międzynarodowego Dnia Pocałunku!