Klikając przycisk “wyślij” wyrażasz zgodę na kontakt telefoniczny w celu przedstawienia oferty marketingowej przez 4Life Direct Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-805), ul. Chmielna 132/134.
kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszą polityką prywatności
kliknij tutaj, aby zapoznać się z klauzulą informacyjną


Klikając przycisk “wyślij” wyrażasz zgodę na kontakt telefoniczny w celu przedstawienia oferty marketingowej przez 4Life Direct Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-805), ul. Chmielna 132/134.
kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszą polityką prywatności
kliknij tutaj, aby zapoznać się z klauzulą informacyjną

Bezpieczeństwo w okresie świątecznym – część 1

Boże Narodzenie to czas na odpoczynek w gronie rodzinnym. Jednakże, bożonarodzeniowe tradycje, począwszy od choinki a skończywszy na jedzeniu, mogą stanowić niebezpieczeństwo, które zepsuje świąteczną atmosferę. Każdego roku, tysiące ludzi doznaje urazów podczas instalowania dekoracji świątecznych. W tym okresie istnieje też wzmożone ryzyko zatrucia pokarmowego i pożaru w domu.  Jednak tym urazom i wypadkom można w dużej mierze zapobiec. Przy właściwym planowaniu i uważności możemy sprawić, że cała rodzina będzie mogła w pełni cieszyć się Świętami, unikając jednocześnie niebezpieczeństw popularnych w tym świątecznym czasie.

Jak częste są wypadki i urazy w czasie Świąt?

Wypadki i urazy mogą zdarzyć się o każdej porze roku; jednakże niektóre wypadki są typowe dla okresu Świąt Bożego Narodzenia, lub bardziej prawdopodobne, że wydarzą się właśnie w tym czasie.   Na przykład, pożary domu których źródłem są choinki nie zdarzają się w czasie innym niż Święta.

Co roku przydarzają się również tysiące urazów związanych ze Świętami, wiele z nich w wyniku upadku z drabiny, stołu lub innej powierzchni znajdującej się na wysokości i z której dana osoba montowała świąteczne dekoracje.

Jakie niebezpieczeństwa niosą ze sobą Święta Bożego Narodzenia?

Tradycje związane powszechnie ze świętami, takie jak ubieranie choinki, przystrajanie jej lampkami , wizyty u rodziny i przyjaciół, a nawet zasiadanie do świątecznego obiadu mogą być niebezpieczne. Towarzyszy im bowiem ryzyko takie jak pożar, oparzenia, zatrucie pokarmowe i urazy.

Zagrożenie pożarem

Choinki bożonarodzeniowe i lampki świąteczne oraz inne dekoracje, którymi są one przystrojone stanowią zagrożenie pożarowe. Pożary, których źródłem są dekoracje świąteczne mogą powstawać w wyniku wad elektrycznych, ze względu na to, że dekoracje są umiejscowione zbyt blisko źródeł ciepła, takich jak kominek, lub z powodu nieprawidłowego pozbywania się odpadów, np. gdy ogień rozpalony w celu spalenia starej choinki wymyka się spod kontroli. Pożarów tych można uniknąć dzięki uważnemu planowaniu i prostym środkom bezpieczeństwa, dlatego:

Wybierz właściwą choinkę i bezpieczne ozdoby choinkowe:

  • Wybierz sztuczną choinkę z oznaczeniem “odporna na ogień”.
  • Upewnij się, że wszystkie ozdoby choinkowe są niepalne lub ognioodporne. Na przykład wybieraj łańcuchy lub sztuczne sople zrobione z plastiku lub stopów metali nie zawierających ołowiu;
  • Nigdy nie używaj świec na choince lub w pobliżu innych drzewek. Jeżeli zdecydujesz się na używanie świec w czasie Świąt (na przykład w czasie śpiewania kolęd przy świetle świec), zawsze umiejscawiaj je w ognioodpornym świeczniku i postaw je w takim miejscu, w którym nie będzie ryzyka ich przewrócenia.

Ustaw i przechowuj choinkę w bezpieczny sposób:

  • Upewnij się, że choinka stoi daleko od kominków, grzejników lub farelek. Ustaw choinkę z dala od ciągów komunikacyjnych i nie blokuj nią drzwi;
  • Usuń wszystkie papiery do pakowania, torby, papier, wstążki i kokardy z okolic choinki oraz kominka tuż po tym jak prezenty zostaną otwarte. Te rzeczy mogą spowodować pożar jeśli znajdą się blisko płomienia.

Sprawdź elektryczne dekoracje świąteczne przed ich użyciem:

  • Nigdy nie używaj elektrycznych lampek na metalowym drzewku. Metalowe gałęzie choinki mogą przewodzić prąd z lampek, co może skończyć się porażeniem prądem gdy ktoś dotknie gałęzi;
  • Sprawdź wszystkie lampki choinkowe aby mieć pewność, że każda z żarówek działa I nie ma żadnych przetartych lub luźnych przewodów lub przerwanych obwodów. To bardzo ważny krok, nawet jeśli lampki są zupełnie nowe;

Wyłącz wszystkie lampki świąteczne przed wyjściem z domu. Lampki mogą doprowadzić do zwarcia, a w konsekwencji do pożaru.