Poznaj składkę Kup online

Jak rozmawiać z rodziną o śmierci?

niedziela, 31 lipca 2022

Rozmowy na temat śmierci mogą być trudne. Szczera konwersacja na ten temat może pomóc uświadomić sobie, że nie jest się osamotnionym w żałobie i że to w porządku czuć się przytłoczonym, gdy umiera ktoś bardzo bliski.

Jak zacząć rozmawiać o śmierci?

Rozpoczęcie rozmowy, zwłaszcza z bliskimi osobami, nigdy nie jest łatwe. Ważne jest jednak, aby przeprowadzić tę konwersację z najbliższymi. Wiele osób ma trudności z rozpoczęciem tego tematu z rodziną. Najłatwiejszym sposobem na poruszenie tematu śmierci jest zrobienie tego szczerze i otwarcie, bez obawy, że zbytnio zdenerwuje się innych. Istnieje prawdopodobieństwo, że każdy o tym myśli, ale nikt nie ma odwagi, by rozpocząć ową dyskusję.

Kiedy jest właściwy czas na rozmowę o śmierci?

Nigdy nie ma dobrego ani złego momentu na dialog o śmierci. Jest to całkowicie zależne od Ciebie i osób z Twojego otoczenia. Jeśli masz trudności z wyborem odpowiedniej chwili, zastanów się, gdzie dane osoby czują się najbardziej komfortowo. Zazwyczaj ludzie czują się bardziej komfortowo, gdy znajdują się w bezpiecznej przestrzeni, na przykład w domu. Rozmowa o śmierci w miejscu, w którym ktoś czuje się najlepiej, będzie łatwiejsza i bardziej naturalna. Nikomu nie jest łatwo rozmawiać w pośpiechu lub w stresującym otoczeniu.

Radzenie sobie ze śmiercią.

Radzenie sobie z utratą bliskiej osoby nigdy nie jest łatwe. Są jednak rzeczy, które można zrobić, aby pomóc sobie w tym procesie. Poniżej znajduje się lista kilku wskazówek, które pomogą Tobie i Twojej rodzinie poradzić sobie ze śmiercią:

  • Rozmawiajcie o osobie, która zmarła, i nie unikajcie przywoływania jej imienia.
  • Opowiadaj historie o tej osobie i o tym, jak dzięki niej się czułeś.
  • Nie podejmuj żadnych pochopnych decyzji.
  • Zaakceptuj fakt, że role w rodzinie mogły się zmienić.
  • Uszanuj osobisty proces żałoby każdej osoby.
  • Nie próbuj dopasowywać swoich emocji do oczekiwań innych osób co do tego, jak powinieneś się czuć.
  • Każda osoba inaczej przeżywa żałobę i inaczej reaguje – okaż każdemu szacunek i zrozumienie. 

Jeśli szukasz ubezpieczenia na życie, skontaktuj się z 4Life Direct.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]