Poznaj składkę Kup online
Kobieta wyszukuje na laptopie informacji o ubezpieczeniach
Łamigłówki dla seniorów - piękny umysł w każdym wieku.

Łamigłówki dla Seniorów – piękny umysł w każdym wieku

piątek, 29 stycznia 2021

Mózg człowieka jest jednym z najbardziej złożonych organów, który wymaga ciągłej stymulacji, by móc pracować prawidłowo. By jak najdłużej zachować zdrowie i sprawność umysłową warto zadbać nie tylko o zdrową, zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną, ale również o ćwiczenia umysłowe. W tej kwestii przydatne będą różnego rodzaju łamigłówki. Z okazji przypadającego na dzień dzisiejszy Dnia Składanki i Łamigłówki (29.01), przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, jakie ćwiczenia mogą Wam pomóc dłużej cieszyć się dobrą pamięcią.

Ćwiczenia na dobrą pamięć

Pogorszenie się pamięci wraz z upływającym czasem jest naturalną konsekwencją wynikającą z fizjologicznego starzenia się układu nerwowego. Regularna gimnastyka umysłu jest niezwykle istotna dla zachowania dobrej pamięci i funkcji poznawczych. Trening umysłu i wykonywanie zadań pamięciowych powinny stać się codziennym elementem dnia każdego seniora. Według badań, tego rodzaju ćwiczenia mogą zwiększyć przepływ krwi w mózgu o prawie 8%[1]. Aktywność tą polecamy w szczególności seniorom, którzy mogą zauważać u siebie pierwsze symptomy pogarszającej się pamięci np. poprzez trudności ze znalezieniem codziennych rzeczy, problemy z pamięcią krótkotrwałą, trudności z odtwarzaniem informacji jakie usłyszało się np. w telewizji czy też problemami z uczeniem się nowych rzeczy. Zadania pamięciowe powinny również wykonywać osoby, u których w rodzinie zdarzały się przypadki choroby Alzheimera czy Parkinsona. Oczywiście w przypadku zauważenia niepokojących symptomów należy skonsultować się z lekarzem, by ustalić przyczynę danego stanu. Ćwiczenia umysłowe mają na celu pomoc, ale nie są lekarstwem.

Jakie zatem ćwiczenia można wykonywać? Doskonałymi zadaniami na pamięć mogą być np. :
– zapamiętywanie i powtarzanie usłyszanego tekstu,
– nauka języków obcych, w szczególności nowych słówek,
– zapamiętywanie numerów telefonów,
– gry karciane typu „memory”, polegające na zapamiętywaniu kart obrazkowych i dobieraniu do nich par.

Ćwiczenia matematyczne dla Seniora

Inną formą ćwiczeń mogących mieć wpływ na utrzymanie sprawności umysłowej jest rozwiązywanie zadań matematycznych. Popularnym i lubianym przez wiele osób jest np. Sudoku- łamigłówka, polegająca na uzupełnieniu liczbami diagramu 9×9 w taki sposób, by w każdym wierszu, kolumnie i kwadracie 3×3, znalazły się niepowtarzające się liczby od 1 do 9 [2].

Innym zadaniem może być dodawanie, mnożenie, odejmowanie i dzielenie liczb w pamięci. Takie zadanie można wykonać o każdej porze i wszędzie, chociażby podczas zakupów w sklepie – zanim podejdziemy do kasy, możemy zsumować ceny produktów, by wiedzieć jaka będzie całkowita kwota wszystkich rzeczy jakie mamy w koszyku.

Krzyżówki i łamigłówki

Rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek mogą zapobiegać zmniejszaniu się aktywności komórek nerwowych mózgu, a co za tym idzie, poprawie ulec może nasza zdolność kojarzenia, która oddziałuje bezpośrednio na pamięć[3]. Krzyżówki wymagają skupienia, a ich rozwiązywanie może pozytywnie wpłynąć także na koncentrację i sposób logicznego myślenia. Krzyżówki i łamigłówki dostępne są w różnych miejscach – można je zakupić zarówno w kiosku, jak i rozwiązywać online. Taki rodzaj treningu z pewnością przyczyni się do zaktywizowania szarych komórek do pracy.

Ponieważ w dniu dzisiejszym przypada dzień łamigłówki, przygotowaliśmy dla Was trzy krótkie zadania. Znajdziecie je poniżej, a odpowiedzi na końcu artykułu.

  1. Gra w skojarzenia.

Znajdź trzecie słowo, które pasuje do danej pary.

.

2. Gra w sylaby.

Poniżej znajdują się części wyrazów. Połącz je tak, by powstało pełne słowo.

3. Rozwiąż krzyżówkę.

Jak bardzo znasz nasze ubezpieczenie?

Odpowiedzi:

Gra w skojarzenia
1. Fotel – krzesło-kanapa-taboret
2. Drzwi- okno-sufit-podłoga
3. Książka-czasopismo-poradnik
4. Kalendarz-notatnik-zeszyt
5. Koń- kura-kogut-kaczka

Gra w sylaby
Zasady
Krzesło
Seniorzy
Drzewo
Przejrzystość
Kangur
Zdrowie
Bławatek
Wakacje
Komputer
Słodycze
Kontakt

Krzyżówka
1. Pośrednictwem
2. Prostota
3. Moi Bliscy
4. GeneraLi
5. Składka
6. Warszawa

Przypisy:
[1] https://servitum.pl/poradniki/gimnastyka-umyslu-dla-seniora-czyli-jak-cwiczyc-mozg/
[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Sudoku
[3] https://blog.alberty.org/krzyzowki-i-ich-wplyw-na-nasz-umysl/