Poznaj składkę Kup online
Kobieta wyszukuje na laptopie informacji o ubezpieczeniach

Tajemnica ubezpieczeniowa – co to jest?

wtorek, 26 lipca 2022

Zastanawiasz się, dlaczego w niektórych programach telewizyjnych czy wywiadach, osoby związane z branżą ubezpieczeniową nie odnoszą się do posiadania przez kogoś ubezpieczenia czy wypłaty świadczenia? Przeczytaj o tajemnicy ubezpieczeniowej i dowiedz się więcej.

Obowiązek zachowania tajemnicy ubezpieczeniowej

Zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej  art. 35, zakłady ubezpieczeń oraz zatrudnione w nim osoby, mają obowiązek zachowania tajemnicy dotyczącej poszczególnych umów ubezpieczenia. Oznacza to, że w przypadku pytań od osób postronnych, zakład ubezpieczeń nie ma prawa udzielać informacji o posiadaniu przez kogoś polisy.

Przykładem może być np. wystąpienie w telewizji przedstawiciela agencji ubezpieczeniowej, który zaproszony został do programu w celu wyjaśnienia i odniesienia się do sytuacji związanej np. z wypłatą świadczenia. W takich sytuacjach, osoba ta nie może potwierdzić czy ktoś miał ubezpieczenie czy też nie, a tym bardziej komu zostało wypłacone świadczenie, gdyż osoby wykonujące czynności ubezpieczeniowe są zobowiązane do zachowania tajemnicy ubezpieczeniowej.

Kiedy można mówić o czyjejś polisie?

Informacji na temat posiadanych ubezpieczeń czy wypłat odszkodowania można udzielić wymienionym w ustawie podmiotom, w konkretnych sytuacjach. Do takich należą m.in. sąd, policja, Inspektor Nadzoru Wewnętrznego, Żandarmeria wojskowa, Najwyższa Izba Kontroli, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Finansowy, Polska Izba Ubezpieczeń czy inny zakład ubezpieczeń.  Na tej liście nie ma ani dziennikarzy, ani reporterów czy też osób postronnych  dlatego w przypadku spraw związanych polisami, osoby wykonujące czynności ubezpieczeniowe nie mają prawa, by publicznie wypowiadać się na temat czyjejś polisy i wypłaty świadczeń.

Dlaczego nie można mówić publicznie o polisach?

Ustawy zawiązane z tajemnicą ubezpieczeniową mają na celu ochronę dóbr osobistych osoby ubezpieczonej, a także ochronę zaufania „poprzez gwarancje prawne wynikające z regulacji tajemnic pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz ich sankcjonowanie”[1]. W przypadku firm i zawodów, w których ich wykonywanie jest związane z uzyskiwaniem i przekazywaniem ważnych informacji, zaufanie jest kluczowe. W 4Life Direct rygorystycznie przestrzegamy tajemnicy ubezpieczeniowej dlatego też o szczegółach konkretnej polisy lub wypłacie świadczenia rozmawiamy tylko i wyłącznie z osobami które mają do tego prawo. Moralność, etyka i sumienność są dla nas priorytetem w kontakcie z klientem i cieszymy się, że tak wiele osób nam zaufało.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanych za naszym pośrednictwem ubezpieczeniach na życie, skontaktuj się z nami już dziś i porozmawiaj z konsultantem 4Life Direct.

[1] https://czasopisma.beck.pl/monitor-prawniczy/artykul/tajemnica-zawodowa-w-posrednictwie-ubezpieczeniowym-stosowanie-i-sankcjonowanie-cz-ii/

Chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanych za pośrednictwem 4Life Direct ubezpieczeniach?

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji.

Wypełnij formularz, by uzyskać bezpłatną rozmowę z konsultantem, który pomoże Tobie dobrać odpowiednie dla Ciebie ubezpieczenie.

Klikając w przycisk „Chcę poznać składkę” wyrażasz zgodę na telefoniczny kontakt od 4Life Direct Sp. z o.o. w celu przedstawienia oferty marketingowej. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz tutaj.

Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych w formularzu jest dobrowolne, ale wysłanie formularza jest równoznaczne ze zgodą na kontakt w sprawie zgłoszenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanych za pośrednictwem 4Life Direct ubezpieczeniach?

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji.

Wypełnij formularz, by uzyskać bezpłatną rozmowę z konsultantem, który pomoże Tobie dobrać odpowiednie dla Ciebie ubezpieczenie.

kobieta i mężczyzna czytają informacje