Poznaj składkę Kup online
Kobieta wyszukuje na laptopie informacji o ubezpieczeniach

Blog

Szczęśliwy dziadek bawiący się z wnuczką

Ważny krok, by chronić bliskich

sobota, 14 marca 2020

Zdecydowałeś się na zakup polisy ubezpieczeniowej na życie? Gratulujemy, właśnie zrobiłeś ważny krok, by ochronić tych, których kochasz.

W przypadku każdej polisy ubezpieczeniowej na życie musisz wybrać osobę uposażoną. Jest to zazwyczaj osoba lub osoby, którym zostanie wypłacone świadczenie z Twojej polisy po Twojej śmierci. Beneficjentem Twojej polisy może być również trust czy organizacja charytatywna. Świadczenie z polisy może też zostać dołączone do Twojej masy spadkowej.

Możesz również wskazać więcej niż jedną osobę uposażoną oraz to ile procent świadczenia trafi do każdej z osób – na przykład, możesz zapisać małżonkowi i dziecku po 50% sumy ubezpieczenia.

Wskazanie organizacji charytatywnej jako uposażonego

Czy jest jakiś cel, który jest ci specjalnie bliski? Jeśli tak, możesz rozważyć wskazanie organizacji charytatywnej jako beneficjenta twojego ubezpieczenia na życie.

Jak wskazać uposażonego – porady

1. Bądź konkretny – zamiast wskazać „moją małżonkę” lub „moje dzieci” jako osoby uposażone, wymień te osoby konkretnie z imienia i nazwiska oraz wpisz ich numery PESEL. To duża oszczędność czasu, gdyż wówczas firma ubezpieczeniowa nie będzie musiała zdobywać tych informacji we własnym zakresie.

2. Regularnie aktualizuj beneficjentów – dobrym pomysłem jest aktualizowanie informacji dotyczących beneficjentów mniej więcej raz na rok, a także po wszystkich ważnych wydarzeniach w życiu rodziny, takich jak ślub, rozwód, narodziny dziecka lub śmierć członka rodziny.

3. Informuj o swojej woli – niech Twoi beneficjenci wiedzą o Twojej polisie oraz o tym, jak ją znaleźć.

see also